Marihuana to prawdopodobnie najczęściej stosowana substancja psychoaktywna na świecie, która w wielu krajach, w tym w Polsce, wciąż jest środkiem nielegalnym. Pomimo rosnącej aprobaty dla tego specyfiku, wciąż istnieje wiele przesłanek, dla których wiele osób sprzeciwia się jego dekryminalizacji. Zastanówmy się, jakie są minusy legalizacji marihuany, a jakie plusy.

Legalizacja marihuany – za i przeciw. Dyskusja, która wciąż rozgrzewa emocje

Nie od dziś wiadomo, że Polska nie należy do najbardziej postępowych krajów na świecie. W obliczu zmian, które możemy obecnie zaobserwować, temat „legalizacja marihuany – za i przeciw”, wydaje się wyjątkowo na czasie. Podczas gdy marihuana staje się legalna w Kanadzie, a w niedalekim czasie ma być dozwolona także w Niemczech, w Polsce dalej jest to substancja owiana niezwykle złą sławą. Nawet w sąsiednim kraju, Czechach, środek ten został zdekryminalizowany.

Dlaczego legalizacja marihuany jest dalej tak kontrowersyjną kwestią? Dlaczego pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami marihuany wciąż dochodzi do sporów? Być może jest tak dlatego, iż środek ten, pomimo stale przeprowadzanych badań, dalej wzbudza wątpliwościami. Jego wpływ na organizm nie jest do końca znany w perspektywie wielu lat stosowania. Z drugiej strony, mamy w Polsce do czynienia z coraz większą liczbą użytkowników medycznej marihuany, która często jest tym samym produktem, co te sprzedawane np. w holenderskich coffee shopach. Jakie są zatem minusy oraz plusy legalizacji marihuany?

Zdekryminalizowane – co to znaczy?

Mówiąc o stanie prawnym marihuany, warto mieć na uwadze, że nie w każdym z krajów, w których stosowanie marihuany nie jest karane, jest ona zalegalizowana. Należy rozróżniać tu hasła „zalegalizowane” i „zdekryminalizowane”. Co to znaczy, że marihuana jest zalegalizowana? Oznacza to, że usuwane są ograniczenia prawne powiązane z konopiami i ich stosowaniem. Legalizacja może odbywać się w mniejszym lub większym stopniu. W jednym kraju możliwa może być sprzedaż i hodowla jedynie kwiatów konopi, podczas gdy inne produkty wytwarzane przy ich pomocy mogą pozostawać zakazane.

Dekryminalizacja natomiast to hasło, które określa brak sankcji karnych za używanie, sprzedaż, posiadanie czy hodowlę marihuany. Dekryminalizacja również może odbywać się na różnych poziomach. W jednym z krajów możliwe może być posiadanie jedynie małych ilości marihuany, podczas gdy w innych znacznie większe.

Minusy legalizacji marihuany

Zastanówmy się zatem, jakie są argumenty przeciwników marihuany. Poniżej kilka przykładowych postulatów osób, które nie zgadzają się na legalizację.

Jako że marihuana zawiera w sobie THC, czyli tetrahydrokannabinol, który jest substancją psychoaktywną, wpływa ona na funkcje poznawcze, a co za tym idzie, zdrowie psychiczne. Przeciwnicy marihuany argumentują także, iż marihuana wpływa na rozwój mózgu, zwłaszcza u młodych osób.

Marihuana jest substancją o działaniu narkotycznym, a jej legalizacja byłaby niebezpieczna dla osób ze skłonnościami do uzależnień. Większa dostępność marihuany to większe ryzyko jej nadużywania, która prowadzić może do kolejnych problemów zdrowotnych oraz społecznych.

Gdyby marihuana stała się legalna, mogłaby stać się środkiem nagminnie używanym przez nieodpowiedzialnych kierowców. Mogłoby to prowadzić do większej liczby wypadków drogowych i zgonów.

Uzależnienie wywołane nadużywaniem marihuany może skutkować zaniedbywaniem swoich obowiązków. W sytuacji, gdy jest się uzależnionym, wszystko poza tą substancją schodzi na dalszy plan.

Topy marihuany i joint

Plusy legalizacji marihuany

Istnieje jednak również wiele korzyści, które płyną z szerokiej dostępności tej substancji nieobarczonej konsekwencjami prawnymi. Potencjalne plusy legalizacji marihuany są następujące:

Marihuana to roślina, która pomaga w leczeniu różnych schorzeń i stosowana jest na świecie już od bardzo wielu lat. Może ułatwiać ona radzenie sobie z przewlekłymi bólami, padaczką, stanami zapalnymi, lękowymi czy depresją.

W regionach, w których marihuana jest środkiem zakazanym, mamy do czynienia z jej nielegalną sprzedażą. Środki rozprowadzane na ulicach są z kolei nieprzebadane, a co za tym idzie, mogą być niebezpieczne. Legalizacja przyniosłaby znacznie większe bezpieczeństwo w tym sektorze.

Legalizacja umożliwiłaby stworzenie nowych miejsc pracy związanych z hodowlą, obórką czy dystrybucją tego specyfiku. Ponadto państwo zyskiwałoby na całym sektorze poprzez wszelkiego rodzaju opłaty i podatki z tym związane.

Legalizacja marihuany – za i przeciw. Która strona ma rację?

Powyżej przedstawiliśmy wybrane argumenty zwolenników i przeciwników legalizacji marihuany. Która z grup ma rację? Niestety, do rozwiązania tego konfliktu prawdopodobnie jeszcze daleko. Coraz większa liczba krajów, które przyzwalają obywatelom na stosowanie marihuany, skłania jednak ku myśli, iż legalizacja może za jakiś czas stać się w pełni legalna i dostępna na dużą skalę. W Polsce przepisy prawne związane z marihuaną ulegają powolnemu złagodzeniu, czego dowodem może być wprowadzenie do obrotu medycznej marihuany. Czy podobnie stanie się z marihuaną rekreacyjną? Na odpowiedź będziemy musieli niestety jeszcze poczekać.