Kraje, które zalegalizowały palenie i używanie marihuany w celach medycznych, to nie tylko kraje europejskie. Wśród nich jest szereg krajów (na przykład Kambodża czy Tajlandia), w których formalnie nie wolno używać marihuany, ale w praktyce nie jest to karalne.

Legalność marihuany na świecie – gdzie w pełni legalnie można używać marihuany?

W Urugwaju i Kanadzie marihuana jest całkowicie legalna: ustawodawstwo zezwala nie tylko na używanie, ale także na produkcję, zakup i sprzedaż marihuany. W Urugwaju legalna jest uprawa do sześciu krzewów konopi w prywatnym gospodarstwie domowym i do 99 roślin w spółdzielni. Koszt uczestnictwa w takiej „spółdzielni ogrodniczej” wynosi od 20 do 180 dolarów miesięcznie. W Kanadzie można kupić do 30 gramów substancji w każdym sklepie posiadającym koncesję na sprzedaż alkoholu i papierosów. Wiele prowincji zniosło kary za palenie marihuany w miejscach publicznych: na przykład w Ontario palenie jest dozwolone, wszędzie tam gdzie można palić papierosy.

Legalność marihuany na świecie to też takie państwa jak Meksyk. W 2009 r. zniesiona została tam kara za posiadanie do 5 gramów. Używanie konopi do celów medycznych zostało zalegalizowane w czerwcu 2017 r., ale preparaty muszą zawierać nie więcej niż 1% THC. W Paragwaju dopuszczono stosowanie oleju z konopi indyjskich oraz wprowadzono system państwowego licencjonowania producentów i hodowców; do użytku osobistego można przewozić do 10 gramów produktu. Legalność marihuany na świecie dotyczy też takich państw jak:

  • Brazylia. Uprawa i posiadanie w małych ilościach zostało zdekryminalizowane, ale kupno i sprzedaż substancji pozostaje nielegalne.
  • Chile. Dozwolona jest uprawa konopi w gospodarstwach prywatnych. Marihuana medyczna oraz sprzedaż leków na bazie THC i CBD zostały zalegalizowane w 2015 roku.
  • Belize - Konsumpcja marihuany w celach rekreacyjnych w umiarkowanych dawkach – do 10 gramów została zalegalizowana w 2010 r.
  • Kolumbia jest jednym z pierwszych krajów, które zdekryminalizowały posiadanie konopi i zalegalizowały uprawę.
  • Argentyna. Od 2017 roku dozwolone jest wykorzystywanie oleju z konopi indyjskich do celów leczniczych oraz uprawa konopi do celów badawczych.

Legalność marihuany w europie – lista państw

Holandia jest pionierem, jeśli chodzi o legalność marihuany w europie. Od 1972 r. dozwolone jest posiadanie marihuany na własny użytek w ilości do 30 gramów. Produkt można kupić w specjalnych lokalach – coffeeshopach. Legalność marihuany w europie dotyczy też takich państwa jak:

  • Hiszpania. Odpowiedzialność karna została zniesiona w 1992 roku, jednak za publiczne palenie grozi grzywna w wysokości 300 euro. Można używać marihuany albo w domu, albo w specjalnym klubie.
  • Belgia. Każdy Belg powyżej 18 roku życia ma prawo przechowywać do trzech gramów marihuany, ale używanie jej poza domem podlega karze grzywny. Od 2003 roku dozwolona jest uprawa konopi na własny użytek – jeden krzak na dorosłego członka rodziny.
  • Legalność marihuany w europie to też Malta. W 2015 r. zdekryminalizowano posiadanie na własny użytek.
  • Luksemburg. Posiadanie małej ilości nie jest uważane za przestępstwo, ale za używanie w miejscu pracy lub sprzedawanie nieletnim grożą wysokie grzywny, a nawet więzienie.
  • Chorwacja. Dozwolone jest stosowanie preparatów leczniczych na bazie konopi. Uprawa konopi jest również dozwolona za uprzednią zgodą.
  • Cypr jest jednym z najbardziej liberalnych krajów europejskich. Wolno każdemu posiadać do 30 gramów i uprawiać do trzech krzewów konopi.

marihuana

Legalność marihuany w Czechach do 2024 roku

Do końca tego roku krajowy koordynator polityki antynarkotykowej Jindrich Voborzhil zamierza opracować projekt ustawy legalizującej marihuanę w Czechach. Jeśli odpowiednia norma uzyska poparcie posłów, może zacząć obowiązywać już w 2024 roku.

Według koordynatora ds. walki z narkotykami legalność marihuany w Czechach, przyniesie społeczeństwu znacznie więcej korzyści niż zakaz. Jedną z opcji legalizacji mogłaby być sprzedaż marihuany przez wyspecjalizowane sklepy. Do skarbu państwa z nowych rodzajów podatków mogłoby trafiać rocznie 11-15 mld koron (443-604 mln euro). Wpływy podatkowe z samej marihuany wyniosłyby 4 miliardy koron (161 milionów euro). Legalność marihuany w Czechach ma zwiększyć nakłady na leczenie uzależnionych. Dodatkowe środki pozwolą na poważniejsze finansowanie profilaktyki antynarkotykowej.

Legalność marihuany w Niemczech dla osób pełnoletnich

Niemiecki rząd koalicyjny zgodził się na plan legalizacji marihuany. Zakłada się, że już w 2024 roku pełnoletni mieszkańcy tego kraju będą mogli legalnie używać konopi indyjskich nie tylko w celach medycznych, ale także rekreacyjnych. Legalność marihuany w Niemczech była jedną z obietnic wyborczych niemieckiej Partii Zielonych, która weszła do rządzącej koalicji wraz z socjaldemokratami (SPD) i liberalnymi Wolnymi Demokratami (FDP).

Zgodnie z rządowym planem legalność marihuany w Niemczech oznacza zgodę na posiadanie do 30 gramów produktu na własny użytek, a także będzie ona sprzedawana w licencjonowanych sklepach i aptekach. Będzie można również uprawiać do trzech roślin konopi indyjskich na osobę dorosłą.