W sejmie znajduje się projekt ustawy, który znosi karę za posiadanie do 5 gramów marihuany na własny użytek oraz uprawy do czterech krzewów. Na razie obowiązuje jednak zakaz upraw konopi na nieautoryzowanych plantacjach.

Co grozi za uprawę marihuany w Polsce?

Co grozi za uprawę marihuany na terenie naszego kraju? Polskie przepisy zasadniczo nie zezwalają na uprawę konopi zawierających więcej niż 0,3% THC w kwitnących lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy ( konopie niewłókniste ). W ostatnim czasie podniesiono poziom THC.

Zgodnie z ostatnimi zmianami legislacyjnymi (które weszły w życie 7 maja 2022 r.) instytuty badawcze będą mogły uprawiać konopie niewłókniste w celu pozyskiwania surowca do sporządzania leków (pod warunkiem, że taki instytut badawczy uzyska zezwolenie wydane przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego). Ponadto jednostki naukowe mogą uprawiać konopie niewłókniste do celów naukowych po uzyskaniu zezwolenia od CPI. Możliwy jest również import i sprzedaż takiej marihuany do użytku medycznego jako surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzania leków na receptę.

To, co grozi za uprawę marihuany w Polsce, to grzywna, a nawet pozbawienie wolności. Naruszenia przepisów dotyczących konopi niewłóknistych są traktowane jako przestępstwa, a nie wykroczenia.

Jaka jest kara za 1 krzak marihuany w Polsce?

Produkcja, import i sprzedaż rekreacyjnej marihuany niewłóknistej jest w Polsce zabroniona. Jednak w związku z ostatnimi zmianami legislacyjnymi (które weszły w życie 7 maja 2022 r.) wydłużyła się lista sektorów, na których potrzeby można uprawiać konopie włókniste (pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia). Kara za 1 krzak marihuany nie dotyczy certyfikowanych upraw na użytek takich branż jak:

  • Przemysł tekstylny, chemiczny, celulozowo-papierniczy, kosmetyczny, farmaceutyczny i energetyczny.
  • Przemysł nasion i badania naukowe.
  • Do celów spożywczych, weterynaryjnych, paszowych, pszczelarskich, nawozowych i izolacyjnych.
  • Produkcja materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych oraz naturalnych środków ochrony roślin.

Od 7 maja 2022 r. możliwa jest również uprawa konopi włóknistych na własny użytek. Jest to jednak ograniczone do następujących celów: przemysł spożywczy, weterynaryjny, paszowy, pszczelarski, nawozowy, izolacyjny, włókienniczy, energetyczny oraz produkcja materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin. Kara za 1 krzak marihuany nie będzie wymierzana, tylko pod warunkiem, że producent i skupujący konopie włókniste uzyska wpis do rejestru prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Uprawa marihuany

Wyroki za uprawę marihuany – ile lat może mi grozić?

Posiadanie i używanie marihuany w Polsce jest nielegalne. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii za posiadanie grozi do trzech lat więzienia. Konopie indyjskie nie różnią się tu prawnie od innych rodzajów narkotyków. Wyroki za uprawę marihuany mogą też obejmować obowiązkowy udział w programie leczenia.

Alternatywnie do kary pozbawienia wolności sprawca może zostać ukarany grzywną lub pozbawieniem pewnych praw na okres do jednego roku. Jednocześnie rząd przyjął politykę, że wyroki za uprawę marihuany nie będą dotyczyć tych osób, które zgłosiły fakt uprawy i otrzymały na to zgodę.

Czy można dostać zawiasy za uprawę konopi w Polsce?

W Polsce nie ma rozróżnienia między konopiami indyjskimi, opium i koką, a jakakolwiek produkcja tych roślin na dużą skalę bez zgody państwa jest surowo karana karą pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. W takim przypadku trudno uzyskać zawiasy za uprawę konopi.

Jeśli chodzi o zwiększanie limitowanych kwot na użytek własny, prawo staje się mniej jednoznaczne. Ilustruje to sprawa z 2014 r. W tej sprawie Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył apelację hodowcy konopi, który dostał zawiasy za uprawę konopi na własny użytek. Jednocześnie polskie prawo zezwala na sprzedaż i zakup nasion konopi, które można przesyłać pocztą. Nie można ich kiełkować ani używać do uprawy roślin, ale można je kupić jako „obiekt kolekcjonerski”.