Uprawa konopi była kiedyś loterią. Żeńskie rośliny konopi były pozyskiwane tylko przez przypadek. Męskie rośliny konopi były używane do większości hodowli. Sukces całej uprawy był uzależniony od szczęścia. Dziś sytuacja jest drastycznie inna. Nasiona feminizowane stanowią obecnie większość produktów na rynku.

Dlaczego nasiona są feminizowane Prosta odpowiedź jest taka, że nasiona feminizowane produkują tylko osobniki żeńskie. Możemy prawie zagwarantować sukces w hodowli i produkcję żywicznych buds dla większości hodowców poprzez wykluczenie męskich chromosomów.

Kilka słów o żeńskich konopiach

Hodowcy nie znają płci sadzonych przez siebie roślin konopi. Niestety, nie da się tego stwierdzić na podstawie nasion. Dopiero gdy kiełki zaczną się rozwijać można stwierdzić czy są męskie czy żeńskie. Należy zwrócić uwagę na preflowery (przedkwiatki). Są to części, z których w przyszłości powstaną kwiaty. Osobniki męskie można wtedy usunąć z hodowli, aby umożliwić wzrost osobnikom żeńskim. O płci rośliny decyduje genetyka. Obecność chromosomów X i/lub Y. Co możemy zrobić, aby marihuana odmiany męskiej była jak najmniejsza?

Nasiona feminizowane - co to znaczy?

Cannabis jest rośliną, która może być rozdzielona płciowo. Ten mechanizm pozwolił konopi przetrwać przez wieki i rozmnażać się w niemal każdym środowisku. Może ona zmieniać swoją płeć w zależności od środowiska (takiego jak światło, stres, zanieczyszczenie, brak światła). W takich przypadkach samice produkują pyłek, który zapładnia ich własne słupki. To pozwala im przetrwać i produkuje nasiona, z których w następnym sezonie wyrosną nowe rośliny.

Nasiona feminizowane mają dwa chromosomy X. W 99 procentach przypadków wyłoni się z nich osobnik płci żeńskiej. W przyrodzie sytuacja jest odwrotna. Istnieje większa szansa, że wyrosną rośliny męskie.

Jak można dziś zdobyć nasiona feminizowane?

W przeszłości rośliny feminizowane uzyskiwano poprzez skrzyżowanie dwóch osobników żeńskich. W ten sposób stymulowano produkcję pręcików. Metody te nie gwarantowały długotrwałego sukcesu, ponieważ większość roślin wyhodowanych w ten sposób dziedziczyła hermafrodytyzm. Dlatego technicznie nie były one w 100% feminizowane.

Dzisiejsza nauka umożliwia uprawę nasion feminizowanych z niskim wskaźnikiem niepowodzeń. Najpopularniejsze obecnie metody gwarantują zdrowe, produktywne rośliny feminizowane. Jak to działa? Sztuczne zapylanie roślin żeńskich przy użyciu inhibitorów etylenu (zwykle STS) oraz rodelizacja to najpopularniejsze metody. Ta ostatnia metoda, choć jest prosta i tania, nie zawsze jest skuteczna. Polega ona na sztucznym manipulowaniu warunkami zewnętrznymi. Celem jest zatrzymanie kwitnienia, aby osobnik nie zaczął produkować własnych nasion. Srebro koloidalne natomiast wiąże się z wyższym kosztem, ale zazwyczaj przynosi pożądany efekt.

Należy pamiętać, że nasiona feminizowane nie są modyfikowane genetycznie. Feminizacja nie wymaga żadnych manipulacji na poziomie genotypu. Osobniki żeńskie można uzyskać jedynie poprzez przemyślane krzyżowanie roślin i metody zewnętrzne. Hodowcy mogą prawie zagwarantować, że wyprodukują pożądane samice już dziś.

Nasiona feminizowane to oszczędność czasu i pieniędzy dla hodowców. Mają one dominującą pozycję na rynku uprawy konopi. Rośliny feminizowane mogą być hodowane w taki sam sposób jak zwykłe rośliny: rosną w dokładnie takim samym tempie i wymagają takich samych warunków. Dlatego nasiona niefeminizowane są droższe w uprawie i zajmują więcej miejsca. Można je wykorzystać do hodowli wyłącznie żeńskich okazów, usuwając w ten sposób z programu hodowlanego wszystkie męskie rośliny.

Nasiona feminizowane automatyczne - dlaczego się ich używa?

Entuzjaści kwiatów marihuany chcieliby widzieć swoje rośliny pełne żeńskich kwiatów marihuany. Feminizowane nasiona marihuany mogą być świetnym sposobem na zwiększenie plonów bez konieczności kupowania większej ilości roślin. Eliminuje to potrzebę usuwania dużej ilości męskich osobników. Tak długo, jak nasiona są feminizowane, można wyprodukować więcej wartościowych kwiatów marihuany z tej samej ilości nasion. Produkty te mogą być również sprzedawane kolekcjonerom marihuany online. Jest to szczególnie popularne w Polsce, gdzie uprawa konopi została zakazana.