Jeśli uprawiasz marihuanę do celów medycznych, musisz umieć rozróżnić żeńskie i męskie rośliny marihuany. Zdecydowana większość hodowców woli hodować rośliny żeńskie, ponieważ tylko te rodzaje roślin wytwarzają pąki, które są wykorzystywane do celów leczniczych. Rośliny męskie są uprawiane głównie dla nasion.
Kiedy można rozpoznać żeńskie nasiona marihuany?
Aby móc odróżnić męskie konopie od żeńskich, musisz poczekać około sześciu tygodni, aż rośliny urosną i osiągną dojrzałość. Przez pierwsze sześć tygodni życia męskie i żeńskie nasiona marihuany wyglądają tak samo. Można je odróżnić później, gdy zaczynają rozwijać się ich narządy rozrodcze.
Najłatwiej jest po prostu zakupić żeńskie nasiona marihuany, z których wyrasta prawie 100% roślin żeńskich. Jednak nawet wówczas zdarzają się pomyłki, dlatego zawsze należy monitorować rośliny, aby nie pojawiały się wśród nich osobniki męskie.
Jak odróżnić nasiona męskie od żeńskich podczas uprawy?
Czasami spotyka się rośliny hermafrodytyczne, które należy traktować jako rośliny męskie. Rośliny marihuany mogą mieć narządy obu płci. Jeśli znajdziesz męskie pąki kwiatowe, powinieneś je usunąć tak, jak w przypadku normalnej rośliny męskiej, w przeciwnym razie uwolnią pyłek.
Jak odróżnić nasiona męskie od żeńskich podczas uprawy? Pierwsze różnice można zauważyć przed kwitnieniem. W miejscach odgałęzienia pędów bocznych zaczynają tworzyć się małe guzki, a ich charakterystyczny kształt pozwala określić przyszłą płeć konopi. Na żeńskich roślinach konopi przed kwiaty tworzą się bezpośrednio na samym pniu i przypominają wyglądem cebulki, z których z czasem uwalnia się kilka białych włosków. To właśnie te cebule z długimi włosami są głównym znakiem żeńskiej marihuany.
Jeśli nadal nie wiesz jak odróżnić nasiona męskie od żeńskich podczas uprawy, to męskie pędy bardziej przypominają skupiska wydłużonych pąków. Nie są przymocowane bezpośrednio do łodygi, ale raczej wiszą na długiej łodydze. To w tych pąkach dojrzewa pyłek.
Feminizowane nasiona konopi – co jeszcze trzeba wiedzieć?
W porównaniu z roślinami męskimi dorosłe rośliny żeńskie mają więcej liści. Jeśli próbujesz określić płeć rośliny, jednym z najbardziej oczywistych znaków jest ich krzaczastość i gęstość liści. Rośliny męskie mają grubsze i sztywniejsze łodygi oraz niewiele liści. Rośliny żeńskie tej samej odmiany są niższe i mają gęstsze liście, zwłaszcza na górze.
Zbadaj połączenia bocznych gałęzi z główną łodygą pod kątem małych półprzezroczystych włosów. Po okresie dojrzewania feminizowane nasiona konopi zaczynają kwitnąć. Jednocześnie na styku gałęzi bocznych z głównym pniem pojawiają się małe półprzezroczyste włoski lub słupki, wyrastające z małych pąków znajdujących się na styku, które przypominają kształtem łzę. Często świeże pędy pojawiają się również na roślinach żeńskich, z których następnie wyrastają nowe gałęzie i liście. Feminizowane nasiona konopi należy jak najszybciej oddzielić od ich męskich odpowiedników.
Jak wybrać nasiona z roślin feminizowanych?
Istnieją trzy generacje nasion (pierwsza, druga i trzecia), a ten podział wpływa na proces wzrostu i kwitnienia.
• Generacja pierwsza (F1). Te nasiona z roślin feminizowanych są najlepsze. Są hodowane z odmian dzikich lub hybrydowych. W procesie selekcji wybierane są najlepsze fenotypy, następnie hodowana jest roślina mateczna, która jest klonowana i zapylana. Jest to tak zwany standard jakości wytwarzany przez znane na całym świecie banki nasion, do których należą nasiona konopi z Holandii.
• Generacja druga (F2) i trzecia (F3). Te nasiona z roślin feminizowanych (zwłaszcza F3) są bardzo rzadko spotykane w kolekcjach banków nasion. Są one w większości uprawiane samodzielnie przez hodowców. W wyniku krzyżowania ze sobą nasion pierwszego pokolenia otrzymuje się nasiona F2, które z kolei krzyżuje się ponownie, tworząc pokolenie F3. W tym przypadku nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie właściwości będą miały przyszłe rośliny. Ponadto zmniejsza się ich odporność, wydajność i zawartość kannabinoidów, zwłaszcza w trzecim pokoleniu.