Outdoor to metoda uprawy konopi, która jest praktykowana od tysięcy lat. Ten rodzaj uprawy daję lepsze rezultaty niż nawet najbardziej zaawansowana technologicznie szklarnia.
Uprawa marihuany outdoor – zalety i wady
Zacznijmy od wad tej metody uprawy. Hodowla na zewnątrz jest narażona na wpływ niekorzystnych czynników klimatycznych. Grad, ulewne deszcze, mróz – wszystko to może zaszkodzić nawet najbardziej odpornej odmianie konopi.
Uprawa marihuany outdoor jest jednocześnie bezpieczniejsza, tańsza, łatwiejsza i bardziej opłacalna niż w pomieszczeniu. Hodowca nie musi wydawać pieniędzy na sprzęt i aranżację growboxa. Uprawa marihuany outdoor opiera się w całości na naturalnych źródłach. Sama natura da krzakowi wszystko, czego potrzebuje. Nie musisz kontrolować mikroklimatu i stale dostosowywać wzrost krzewów. Na zewnątrz rośliny mogą w pełni wykorzystać swój potencjał. Z kolei, duży rozmiar roślin oznacza obfite zbiory.
Jakie nasiona marihuany outdoor będą odpowiednie?
Do uprawy na zewnątrz warto wybrać odporne nasiona marihuany. Outdoor rośliny narażone są na silne powiewy wiatru i deszcz. Powinny to być nasiona, które zdążą dojrzeć przed nadejściem jesiennych chłodów i mrozów. Konopie na zewnątrz zaczną kwitnąć mniej więcej na początku sierpnia. Jeśli plon dojrzewa później, lepiej nie ryzykować i wybrać inną odmianę marihuany. W przypadku automatycznie kwitnących odmian konopi cały proces jest znacznie ułatwiony. Czas trwania ich cyklu życia jest znany z góry, więc wystarczy po prostu wyliczyć moment zbiorów.
W polskiej strefie klimatycznej najodpowiedniejsze będą nasiona marihuany outdoor automatycznie kwitnące, ponieważ dojrzewają w czasie krótszym niż 2-3 miesiące. Geny Ruderalis czynią je odpornymi na stres. Mają silną odporność i szybki cykl życiowy trwający 9 tygodni. Takie krzewy nie przekraczają 140 cm wysokości. Każdy z nich jest w stanie dać nam do 350 g szyszek.
Gdzie najlepiej rośnie konopia siewna? Nasiona do uprawy i ich pielęgnacja
Obszar uprawy konopi powinno się wybrać bardzo starannie, ponieważ od tego zależą nie tylko plony, ale także bezpieczeństwo roślin. Istnieje kilka podstawowych kryteriów, które warto wziąć pod uwagę, wybierając miejsce gdzie ma rosnąć konopia siewna. Nasiona do uprawy, nie powinny być umieszczane w dołach, ani nigdzie, gdzie istnieje ryzyko gromadzenia się wody. Plantacja powinna znajdować się na pagórku lub zboczu, ale nie na nizinie.
Jednocześnie woda jest tym, czego potrzebuje konopia siewna. Nasiona do uprawy należy więc umieścić w pobliżu zbiornika z wodą nadającą się do podlewania konopi. W okresach suszy wygodniej i bezpieczniej będzie z niego skorzystać. Pamiętaj, że konopie potrzebują co najmniej 8 godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. Oznacza to, że obszar powinien być jak najmniej zacieniony. Szukaj miejsc, gdzie rosną maliny lub pokrzywy. To oznacza, że gleba jest żyzna. Rośliny te potrzebują takich samych składników odżywczych i poziomu kwasowości gleby jak konopie.
Uprawa konopie włókniste - wymagania glebowe i przygotowanie terenu
Właściwe przygotowanie gleby jest czynnikiem, który ma bardzo istotny wpływ na końcowy efekt. Jest to szczególnie istotne, jeśli gleba nie jest bogata w składniki odżywcze. Jaka powinna być wówczas uprawa konopie włókniste? Wymagania glebowe można poprawić.
Jesienią zakopuj mrożone lub świeże ryby, które do wiosny całkowicie się rozłożą, zamieniając się w składniki odżywcze niezbędne dla konopi. To ekologiczny i tani, aby wzbogacić glebę. Czego jeszcze potrzebuje uprawa konopie włókniste? Wymagania glebowe można spełnić, mieszając wierzchnią warstwę gleby z obornikiem, mączką kostną lub krwią.
Możesz zacząć sadzić nasiona konopi, gdy minimalna temperatura w nocy osiągnie 10 stopni. Ale z reguły doświadczeni hodowcy wolą trochę poczekać, aż temperatura osiągnie minimum 15 stopni. To znacznie zwiększa szanse na udane zbiory. Jeśli mówimy o sadzeniu nie nasion, ale sadzonek lub krzewów, które są w fazie wegetatywnej, temperatura w żadnym wypadku nie powinna być poniżej 15-18 stopni. Ponadto przed sadzeniem roślin w otwartym terenie zaleca się je wzmocnić. W tym celu należy na pewien czas wystawiać doniczki na świeże powietrze, aby rośliny przystosowały się do zmian temperatury.