Każda roślina w celu przetrwania oraz rozwoju wymaga zdrowej i zróżnicowanej diety w odpowiednie ilości składników odżywczych. Niedobór choćby jednego elementu może w znaczny sposób spowolnić tempo wzrostu oraz w dużym stopniu wpłynąć na ostateczne plony. Tak też jest w przypadku marihuany, choć ku uciesze hodowców, ta roślina potrafi w bardzo jasny do odczytania sposób wysłać wystąpienia niedoboru jakiegoś składnika odżywczego.

Po co marihuanie makro i mikroskładniki?

Marihuana potrzebuje niektórych minerałów do rozwoju w znacznych ilościach. Takie minerały nazywa się makroskładnikami i należą do nich potas, azot i fosfor. Konopie muszą je mieć dostarczone po to, by móc przeprowadzać kluczowe do życia procesy. Natomiast minerały, które potrzebne są marihuanie w o wiele mniejszych ilościach niż trzy wspomniane to mikroskładniki. Zalicza się do nich bor, żelazo, siarkę, cynk i inne. Może i konopie nie potrzebuja ich w znacznych ilościach, ale to nie znaczy, że nie należy ich dostarczać. Zapewnienie roślinom mikroskładników jest obowiązkowe, ponieważ są one równie ważne dla zdrowia roślin co makroskładniki.

Jak zapobiegać niedoborom odżywczym marihuany?

Niedobór któregokolwiek składnika odżywczego może prowadzić do całkowitego obumarcia rośliny. By nie doprowadzić do niedoboru, warto z pewnością zadbać o odpowiedni poziom pH gleby. Idealne pH da marihuanie dostęp do niezbędnych składników odżywczych, które znajdują się w glebie. Nieodpowiedni poziom spowoduje, że korzenie rośliny nie będą mogły wchłonąć najważniejszych składników, przez co ich wzrost będzie zaburzony. Warto jednak mieć na uwadzę, że niedobór każdego składnika odżywczego można zapobiec w odpowiedni sposób, przestrzegając określonych reguł.

Konopie a niedobór fosforu

Fosfor jest w marihuanie makroelementem. Dzięki temu, że jest tzw. mobilnym składnikiem odżywczym, może być transportowany do obszarów najbardziej go potrzebujących. Fosfor jest kluczowym składnikiem DNA, a także ma swoją istotną rolę w syntezie białem oraz fotosyntezie. Konopie komunikują niedobór fosforu konopi przez fioletowe lub czerwone łodygi, suche liście oraz brązowe plamy na nich. Jak można zatem zapobiec niedoborom fosforu u konopi?

  • dodawanie więcej obornika do kompostu,
  • używanie grzybów mikoryzowych, które poprawiają przyswajanie fosforu - pomagają przekształcić nierozpuszczalne fosforany w cząsteczki możliwe do pobrania,
  • używanie gleby, która bogata jest w materię organiczną,
  • zwiększenie współczynnika absorpcji przez stosowanie dobrze napowietrzonej gleby.

Konopie a niedobór potasu

Potas to kolejny makroskładnik, który odgrywa ważną rolę w procesie fotosyntezy. Pomaga on też regulować pobierany przez roślinę dwutlenek węgla oraz w produkcji ATP. Gdy konopie odczuwają niedobór potasu, liście mają na krawędziach brązowo-żółty kolor, dodatkowo się zwijają i wyciągają. Co zrobić by niedobór potasu konopi nie nawiedził nas?

  • nie należy nadmiernie podlewać marihuany,
  • wzmocnienie kompostu popiołem z twardego drewna oraz mączką z wodorostów,
  • zachowanie osrożności podczas używania nawozów, ponieważ zbyt częste karmienie rośliny może mieć konsekwencje w postaci gromadzenia się soli, a co za tym idzie może zakłócić wchłanianie potasu.

Sadzonka marihuany

Konopie a niedobór azotu

Niedobór azotu u marihuany to bardzo zły znak w kwestii rozwoju rośliny. Azot jest trzecim i najważniejszym makroskładnikiem, ponieważ odgrywa on kluczową rolę w procesie fonosyntezy, a także w tworzeniu ważnych białek roślinnych. Niedobór azotu u marihuany może objawiać się żółknięciem oraz opadaniem starszych liści oraz ostatecznym przebarwieniem całej rośliny, a nawet zmniejszeniem ilości jej plonów. Co zrobić by temu zapobiec?

  • utrzymanie pH gleby w optymalnym zakresie, czyli od 6,0 do 6,5,
  • dodanie grzybów mikoryzowych do gleby, które związane są z bakteriami wiążącymi azot, dzięki czemu zwiększy się jego poziom,
  • należy rozpocząć proces kompostowania, ponieważ zapewni to roślinom w przyszłości glebę bogatą w potrzebne składniki odżywcze.

Konopie a niedobór magnezu

Magnez nie jest jak wcześniejsze składniki makroelementem, lecz mikroelemenem. Wskazuje to, że roślina potrzebuje go w mniejszych ilościach niż potasu, fosforu czy azotu, ale nie oznacza to, że sobie bez niego poradzi. Warto wiedzieć, że proces fotosyntezy bez magnezu nie jest możliwy. Dodatkowo ten minerał znajduje się w sercu cząsteczki chlorofilu, przez co umożliwia jej absorbowanie światła. Gdy konopie chcą przekazać komunikat o treści "niedobór magnezu", pogarsza się ich wygląd - liście żółkną, następnie wysychają, a na końcu stają sie brązowe. Dodatkowo niedobór magnezu konopi można zauważyć w niższym niż zazwyczaj wzroście rośliny. Jak temu zatem zapobiec?

  • dodawanie wapnia dolomitowego do podłoża,
  • zastosowanie kompostu bogatego w obornik,
  • utrzymanie dobrej równowagi pH gleby,
  • dodatkowo można przepłukać podłoże wodą o pH 6,0, jeśli wskaźnik pH nie jest na wymaganym poziomie,
  • w razie konieczności warto też zastosować sole epsom, które także dostarczają magnezu. Wystarczy zmieszać 1-2 jej łyżeczki z około czterema litrami wody.