W naturze istnieje kilka sposobów rozmnażania się roślin. Niektóre gatunki mają męskie i żeńskie narządy rozrodcze, inne na tej samej roślinie, ale większości przypadków rośliny męskie „zapylają” rośliny żeńskie. Konopie należą do ostatniego rodzaju roślin i nazywane są dwupiennymi.
Konopia męska a żeńska – różnice
Podczas kwitnienia osobniki męskie wytwarzają pyłek przenoszony przez wiatr. Dostaje się on do kwiatów roślin żeńskich, w których powstają nasiona. Dzięki tej metodzie rozmnażania osobniki męskie i żeńskie mają nieco inną budowę - można je odróżnić wizualnie. Zatem czym różni się konopia męska a żeńska?
Rośliny męskie są wyższe. Ponieważ „chcą” uzyskać dostęp do swobodnego ruchu powietrza. Dzięki temu ich łodyga jest mocniejsza - musi utrzymać wysoką roślinę i być odporna na podmuchy wiatru. U osobników żeńskich liście są grubsze, zwłaszcza na końcach. W ten sposób roślina ma większe możliwości „zatrzymywania” pyłku. Poza tym konopia męska z żeńska różni się gniazdami nasiennymi. U roślin męskich worki nasienne przypominają banana - są gładkie i podłużne.
Roślina męska czy żeńska – jak to określić?
Od około czwartego tygodnia uprawy pojawiają się pierwsze oznaki, które informują nas czy jest to roślina męska, czy żeńska i od tego momentu należy uważnie monitorować ich rozwój. Ważne jest, aby nie przegapić momentu, w którym roślina utworzy określone cechy płciowe. Wystarczy jedna męska konopia w szklarni, aby zniszczyć całą plantację.
Czy jest to roślina męska, czy żeńska, można określić przed sadzeniem. Warto zaznaczyć, że ta opcja nie daje stuprocentowego rezultatu, ale w połączeniu z innymi sposobami bezpośrednimi i pośrednimi sprawdza się dobrze.
W przypadku nieprawidłowego wzrostu (gwałtowne zmiany temperatury i wilgotności, niewłaściwa kwasowość gleby) roślina znajduje się w stanie stresu. Niektóre odporne odmiany są w stanie przetrwać, ale większość postrzega niekorzystne warunki wzrostu jako zagrożenie dla zachowania gatunku. W tym przypadku na konopiach kształtują się cechy płciowe obu płci – w ten sposób roślina gwarantuje sobie stuprocentowe zapłodnienie.
Roślina hermafrodyta nie wytworzy wysokiej jakości szyszek, ponieważ wszystkie swoje siły wkłada w tworzenie potomstwa - nasion. Przy pierwszych oznakach takiego zachowania lepiej przesadzić krzak z dala od innych, ale później najprawdopodobniej trzeba będzie go wyrzucić.
Skuteczne metody jak rozpoznać płeć marihuany
Aby zrozumieć, jak określić płeć marihuany na podstawie nasion, przyjrzyj się bliżej ich kształtowi: Jeśli masz przed sobą płaskie, okrągłe nasiona, wyrośnie z niego roślina żeńska. Nasiona męskie mają nieregularny kształt. Jeśli rzucisz je na stół, odbijają się lub gwałtownie zmieniają swoją trajektorię z powodu nierówności skorupy. Jeśli nie wiesz jak rozpoznać płeć marihuany w ten sposób, to najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się przed pojawieniem się roślin męskich jest zakup nasion w sprawdzonym sklepie.
Istnieją też inne metody jak rozpoznać płeć marihuany. Po wejściu w fazę kwitnienia krzewy marihuany obojga płci zaczynają tworzyć przed kwiaty. Pojawiają się w miejscach, gdzie pędy boczne odchodzą od głównego, a także tam, gdzie pędy drugorzędne odchodzą od głównych. Początkowo wszystkie przed kwiaty są małymi guzkami, ale po kilku dniach przybierają kształt charakterystyczny dla osobników męskich lub żeńskich. Męskie mają kształt bananów. Są przymocowane do rośliny za pomocą krótkiej łodygi. Żeńskie mają kształt cebulki, z której wystają dwa długie pędy.
Męskie rośliny marihuany zaczynają tworzyć zakwity 1-4 tygodnie wcześniej niż rośliny żeńskie. Dlatego, jeśli grupa roślin weszła w fazę kwitnienia znacznie wcześniej niż inne, to najprawdopodobniej są rodzaju męskiego.