Konopie są rodzajem roślin należących do rodziny konopiowatych. W chwili obecnej znanych jest ich trzy gatunki. Są to konopie siewne, indyjskie i dzikie. Wśród konopi indyjskich wyróżnić  można kilka podgatunków. Jednym z nich są konopie Sativa. Efekty palenia tych konopi są zupełnie inne niż te, które daje palenie konopi indyjskich. Odmiany marihuany Sativa mają równie szerokie grona zwolenników, jak i przeciwników. Do ich zwolenników zaliczają się przede wszystkim osoby, które chętniej palą marihuanę w ciągu dnia niż wieczorem.

Co warto wiedzieć o konopiach Sativa?

Cannabis Sativa to roślina, która od konopi indyjskich różni się przede wszystkim warunkami, w których rośnie. Konopie indyjskie w stanie dzikim rosną na subkontynencie indyjskim na terenach, gdzie lata są krótkie i chłodne. Cannabis Sativa pochodzą z obszarów charakteryzujących się cieplejszym klimatem. Kiedyś rosły głównie w Azji Południowej (przede wszystkim w Indiach). Stamtąd dotarły do Azji Południowo-Wschodniej, Afryki oraz obu Ameryk. Czyste odmiany marihuany Sativa charakteryzują się długim okresem kwitnienia. Osoby, które zdecydują się uprawiać tę odmianę mogą liczyć na bardzo wysokie plony dobrej jakości. W porównaniu z marihuaną indyjską są one znacznie bogatsze w związek THC, ale uboższe w CBD. Wykazują się odmienne od nich działanie psychoaktywne. Warto wiedzieć, że Sativa to konopie, które wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym.

Jak wyglądają konopie odmiany Sativa?

Konopie Sativa to wysokie, strzeliste krzewy, które posiadają jedną główną łodygą. Może ona być bardziej lub mniej rozgałęziona – wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem Sativa mamy do czynienia. Na ogół krzewy osiągają 1,5 metra wysokości. W dobrych warunkach mogą jednak być znacznie wyższe, mogą dorosnąć w nich nawet do 3,5 metra. Krzew ma długie i wąskie liście, które z jednej strony są pokryte licznymi włoskami. Marihuana Sativa to roślina dwupienna, poszczególne osobniki mają tylko kwiaty żeńskie lub męskie. Plon wydają wyłącznie rośliny żeńskie. Pączki Sativy są dość duże, charakteryzujące się mniej intensywnym zapachem.

marihuana

Jak uprawiać marihuanę Sativa?

Z uwagi na pochodzenie marihuany Sativa, jest ona rośliną dość wymagającą w uprawie, która jednakże doskonale przystosowała się do życia w chłodniejszym klimacie. Krzewom, które uprawiane są w domu należy jednak zapewnić dość wysoką temperaturę. Należy również zadbać o dużą ilość światła. Zaletą tej odmiany konopi jest mała podatność na choroby. Roślina nie jest też wrażliwa na nadmiar wody. Wysokość plonów zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju oraz zapewnionych roślinie warunków wzrostu. Niektóre Sativa rodzaje mogą dać plon wynoszący nawet 650 gramów z roślin uprawianych na poletku o wielkości 1 m². Warto dodać, że na susz przeznaczane są głównie kwiaty, gdyż są one tą częścią rośliny, w której gromadzi się najwięcej substancji odpowiedzialnych za działanie marihuany Sativa.

Jak działa marihuana Sativa?

Gatunek Cannabis Sativa obejmuje wiele rodzajów zróżnicowanych pod względem nie tylko cech fizycznych, ale także działania. W drodze krzyżowania pierwotnych gatunków otrzymano rośliny  bardziej odporne na działanie szkodliwych czynników albo takie, które zawierają znacznie większą ilość THC i innych kannabinoidów oraz terpenów. Stąd też działanie Sativa może być zupełnie inne. Marihuana Sativa może działać na organizm zarówno pobudzająco, jak i wyciszająco – wszystko zależy od jej rodzaju. W zależności od odmiany marihuana Sativa może być pomocna w leczeniu depresji i nerwic oraz zaburzeń zachowania. Może też łagodzić stany lękowe – także te, które towarzyszą zespołowi stresu pourazowego. Marihuana Sativa pobudza apetyt, zauważono jej pozytywny wpływ na osoby chore na anoreksję.  Do popularnych odmian marihuany Sativa zalicza się między innymi: El Patron, Jack Herer, Shogun, Amnesia Mac Ganja. Sativa mniej oddziaływa na ciało, bardziej działa na umysł. Wszystko dlatego, że zawiera więcej THC niż CBD.