Słowo „bong” pochodzi od tajskiego słowa „baung”, które tradycyjnie odnosi się do okrągłej drewnianej fajki wykonanej z bambusa, a współcześnie definiowane jest także jako cylindryczna fajka do palenia.

Co daje palenie z bongo – wszystkie zalety fajki

Pochodzenie bongo nie jest do końca jasne. Niektórzy wywodzą, że fajka pojawiła się po raz pierwszy w Chinach w czasach dynastii Ming. Sądzi się też, że używano go już w Afryce. Obecnie bongo dostępne jest w różnych kształtach, rozmiarach. Jednak szczególną popularnością cieszą się bonga wykonane ręcznie z mocnego, żaroodpornego szkła.

Główną zaletą, urządzenia, jest jego zdolność do chłodzenia i filtrowania dymu za pomocą wody, co pozwala na płynne zaciąganie się nawet przy wdychaniu dużych ilości dymu. Nowoczesne bonga często zawierają również perkolatory. Perkolator to niewielka komora przeznaczona do dodatkowej filtracji, skutecznego schładzania dymu i nasycania parą wodną.

Zatem co daje palenie z bongo? Szkło boro krzemowe wyróżnia się odpornością na uszkodzenia, a także uważane jest za materiał czysty, niewchłaniający i niewydzielający wilgoci ani zapachów, a także niewchodzący w żadne reakcje chemiczne. Dzięki temu palenie jest bezpieczniejsze, gdyż wdychany dym nie zawiera toksycznych zanieczyszczeń. To, co daje palenie z bongo to wdychanie dymu, który nie zawiera toksycznych zanieczyszczeń.

Jak palić z małego bongo – praktyczne porady

Jednak pomimo popularności, jaką cieszy się bongo, korzystanie z tych urządzeń może nie być tak proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Zatem jak palić z małego bongo? W zależności od wielkości urządzenia musisz przygotować miejsce do palenia. Jeśli wysokość bongo jest większa niż 30 cm, umieść je na płaskiej powierzchni, tak aby wygodnie można było je rozpalić i zapalić.

Potem do miski wsypujemy tyle mieszanki, ile wystarczy na 1 zaciągnięcie. Wszystko zależy tu od indywidualnych potrzeb, ale uważaj, aby nie zapchać urządzenia. Następnie należy docisnąć twarz do szyjki urządzenia tak, aby usta znalazły się w środku.

To jak palić z małego bongo zależy od jego konstrukcji. Jeśli jest wyposażone w otwór turbo, to przed rozpaleniem substancji ściśnij je palcem lub załóż zatyczkę. Następnie należy równomiernie podpalić mieszankę i powoli się zaciągnąć. Zobaczysz, jak kłęby dymu zaczną rozprzestrzeniać się po bongo.

Jak palić z małego bongo

Ile lać wody do bongo, aby nie przesadzić?

Trudno dokładnie powiedzieć, ile lać wody do bongo, ponieważ zależy to od konstrukcji urządzenia. W klasycznym urządzeniu o standardowym kształcie poziom cieczy powinien znajdować się kilka centymetrów nad dolnym poziomem grindu. Dolna część sekcji powinna być lekko zanurzona w wodzie, mniej więcej do połowy. Jeżeli na spodzie młynka znajduje się dyfuzor, to wszystkie otwory należy zakryć wodą na głębokość co najmniej 2-3 cm, a od góry należy wlać odrobinę wody tak, aby zakryła jedną trzecią perkolatora. Tylko w ten sposób perkolator będzie spełniał swoją funkcję.

Najbardziej wymagające, jeśli chodzi o wlewanie wody, jest bongo potrójne. Wodę wlewa się przez ustnik do rury i gdy tylko rura zostanie lekko napełniona, należy w nią dmuchnąć, a wszystkie trzy perkolatory i dolna część złącza zostaną wypełnione wodą do połowy. Jeśli to nie zadziała, delikatnie przechyl bongo z boku na bok, aż dolna część zostanie zalana do wymaganego poziomu.

Jeśli nie wiesz ile lać wody do bongo, to śmiało poddawaj się eksperymentom. Już po kilku próbach znajdziesz poziom optymalny do swoich potrzeb. Powinieneś też wiedzieć, że woda z lodem dodatkowo ochłodzi i zmiękczy dym. Nowoczesne bonga często zawierają w swojej konstrukcji system, który sprawia, że dodawanie lodu jest bardzo wygodne. Nie musisz też korzystać wyłącznie z wody. Intensywność i smak dymu będzie zależeć od tego, jakim płynem napełnione jest bongo. Sam płyn ma też znaczący wpływ na skuteczność palenia. Jako płyny alternatywne do wody można zastosować wodę gazowaną, soki, mleko, alkohol i inne.

Jak palić z bongo bez sprzęgła – szczegółowa instrukcja

Na rynku znajdziemy też urządzenia tego typu bez sprzęgła. Nie każdy jednak wie jak palić z bongo bez sprzęgła. W tym przypadku dym trafia bezpośrednio do płuc i dopiero wyciągnięcie cybucha powoduje tak zwany efekt turbo. To jak palić z bongo bez sprzęgła zależy od szczegółów konstrukcji urządzenia. Należy jednak podkreślić, że palenie z bongo ze sprzęgłem jest łatwiejsze i polecane zwłaszcza dla osób początkujących. W tych modelach nie trzeba bowiem wyciągać cybucha, wystarczy odsunąć palec ze sprzęgła.