Marihuana, czyli konopia indyjska, w przeciwieństwie do niektórych rodzajów włóknistych konopi nie może być legalnie uprawiana w Polsce. Może właśnie ten zakaz jest jednym z elementów, który sprawia, że wszelka wiedza na temat hodowli tej rośliny, niczym zakazany owoc, jest tak pożądana. Nikt bowiem nie zabroni nam teoretyzować na temat tego, jaka odmiana konopi jest najlepsza czy o tym, jaki będzie optymalny sposób na dbanie o roślinę. Budzące ciekawość są również wszelkie kwestie związane z finansami. Na przykład o tym, ile kosztuje jedno nasionko marihuany.

Ziarna konopi indyjskiej — rodzaje

Cena ziarna konopi indyjskiej zależy od zaskakująco wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jakiego rodzaju jest to konopia. Podstawowy podział jest prosty:

  • regularne: nie wiadomo, jaka roślina z nich wykiełkuje: męska czy żeńska. Dzięki temu są idealne do produkcji szczepek oraz do tworzenia nowych odmian. Polecane dla osób, chcących dostosować do swoich potrzeb rozmiar rośliny, zawartość kannabinoidów czy profil terpenów.
  • feminizowane: nie nadają się do rozmnażania, ale za to proces ich uprawy jest zdecydowanie prostszy i bardziej opłacalny.
  • autokwitnące: zawdzięczają nazwę temu, że nie potrzebują kontaktu ze zmieniającym się światłem, by zakwitnąć. Poza tym rosną stosunkowo małe.
  • CBD: rośliny wyrastające z tych ziaren mają podwyższone poziomu kannabidiolu, który daje poczucie klarowności i uspokaja. Może w ogóle nie zawierać THC, ale trzeba pamiętać, że nie jest to reguła. 

Samo poznanie rodzajów ziaren konopi indyjskiej nie jest wystarczające, by poznać odpowiedź na pytanie, ile kosztuje jedno nasionko marihuany. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że z każdym rokiem każdy z tych rodzajów zyskuje dziesiątki kolejnych gatunków, które różnią się między sobą właściwościami, a przez to również ceną.

Ile kosztują nasiona marihuany  — od czego zależy cena?

Skoro znajomość rodzaju nasion marihuany oraz gatunku rośliny nie wystarcza, by poznać ich cenę, co jeszcze na nią wpływa? Oto kilka najpopularniejszych wyznaczników:

  • trudność uzyskania nasion wybranej odmiany,
  • wybrany producent (warto postawić na sprawdzonego dostawcę, nawet wiąże się to z wyższą ceną za ziarna konopi indyjskiej),
  • sytuacja na rynku: popularność odmiany i popyt, istniejąca konkurencja,
  • miejsce kupna: cena będzie inna w specjalistycznym sklepie na konopnym festiwalu lub bezpośrednio u hodowcy,
  • kraj: zdecydowanie niższa cena za jedno nasionko marihuany będzie obowiązywała w krajach, w których hodowla tej rośliny jest legalna.

Każdy z tych elementów wpływa w równym stopniu na to, jak kształtuje się cena za ziarna konopi indyjskiej. Średnie ceny najpopularniejszych odmian powinny oscylować wokół kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych, ale może zdecydowanie tę granicę przekraczać. Im większe opakowanie kupisz, tym mniej kosztować będzie pojedyncze nasiono. To odpowiedź na pytanie, ile kosztują nasiona marihuany w Polsce. A jak wygląda sytuacja w innych krajach? 

Nasiona marihuany

Ile kosztuje 1 nasiono konopi w różnych krajach?

Trzeba przyznać, że legalność hodowli marihuany w danym kraju ma decydujący wpływ na kształtowanie się tego, ile kosztuje 1 nasiono konopi na danym rynku. Omówione przykłady dotyczą cen za ziarna konopi indyjskiej w Polsce i są to kwoty, które można uznać za wysokie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, ile kosztują nasiona marihuany w Europie. 

Trudno uwierzyć w to, ile kosztuje jedno nasionko marihuany w innych krajach, bo w porównaniu do polskich warunków cena jest wręcz szokująco niska. Tam, gdzie hodowla jest legalna lub zdepenalizowana ceny najtańszych odmian mogą być, w przeliczeniu na złotówki, nie wyższe niż raptem kilka złotych. A dzięki obecności na otwartym rynku, konsumenci mogą liczyć na atrakcyjne promocje, które dodatkowo wpływają na to, ile kosztują nasiona marihuany.

Kiedy ziarna konopi indyjskiej będą kosztowały tyle, ile za granicą?

Oczywiście niemożliwe jest dokładnie przewidzenie, jak będą konstytuowały się ceny za ziarna konopi indyjskiej w nadchodzących latach. Można jednak postawić śmiałą tezę, iż nie będą one spadały, a wręcz przeciwnie będą wzrastały w zależności od sytuacji na rynku, dopóki hodowla marihuany w naszym kraju nie zostanie przynajmniej zdepenalizowana. 

W tym momencie można uznać to, ile kosztuje 1 nasiono konopi za wysoką cenę. Zwłaszcza biorąc pod uwagę kwestię tego, jak cena kształtuje się na tle innych krajów oraz pamiętając o tym, że kupowane ziarna konopi indyjskiej w Polsce są przeznaczone wyłącznie do celów kolekcjonerskich, a nigdy nie można ich uprawiać.