Hodowcy często stają w obliczu problemów związanych z nie kiełkowaniem nasion konopi. Jaka może być przyczyna tego stanu i co robić w tej sytuacji?

Co robić, kiedy nasiona konopi nie kiełkują?

Przede wszystkim należy pamiętać, że w pewnych okolicznościach okres kiełkowania nasion konopi może być dłuższy niż oczekiwany. W takich przypadkach nie należy panikować, że nasiona konopi nie kiełkują, poczekać, nie rozkopując gleby i nie naruszając struktury nasion.

Zasadniczo nasiona konopi są przystosowane do uprawy zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ale istnieją odmiany, które kiełkują tylko w określonych warunkach. Ponadto istnieją zalecenia, na które wielu hodowców przymyka oko, a jeśli nie będą one przestrzegane, nie da się osiągnąć oczekiwanego rezultatu. Nasiona konopi nie kiełkują z kilku przyczyn:

  • Zanieczyszczenie. Kupując nasiona od nieuczciwego producenta, ryzykujesz, że te były niewłaściwie przechowywane, źle wysuszone lub zapakowane. W takich warunkach nasiona umierają. Na pozór wyglądają na pełne, ale w rzeczywistości są już martwe.
  • Gleba złej jakości. Podobnie jak inne rośliny, konopie indyjskie potrzebują gleby o określonych właściwościach. To przede wszystkim dobry drenaż, który pozwala na swobodny przepływ tlenu do nasion i usuwanie nadmiaru wilgoci. W innych warunkach nasiona mogą się udusić lub zgnić. Ponadto silnie zagęszczona gleba stwarza czysto fizyczną przeszkodę w kiełkowaniu. Należy zwrócić uwagę na taki parametr jak poziom pH. Jeśli jest niewłaściwe, nasiona po prostu nie wykiełkują.
  • Podłoże najlepiej kupować w sklepach, które gwarantują jakość produktu. Przed sadzeniem na zewnątrz nie zaszkodzi też odpowiednio przygotować glebę.

Czy nasiona potrzebują światła do kiełkowania – o czym jeszcze musisz wiedzieć?

Warunki przechowywania nasion konopi powinny przyczyniać się do zachowania ich żywotności. Brak negatywnych wpływów, zapobieganie wnikaniu wilgoci i pasożytów, a także zanieczyszczeniu infekcjami - to punkty, na które należy zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli opakowanie z zakupionymi nasionami zostało otwarte, to trzeba posadzić nasiona w ciągu najbliższych miesięcy.

Ważna jest też temperatura gleby. Podczas sadzenia na otwartym terenie należy zwrócić uwagę na temperaturę gleby, która bezpośrednio wpływa na kiełkowanie. Udowodniono, że w warunkach naturalnych kiełkowanie niektórych nasion konopi jest możliwe przy dość niskiej temperaturze gleby (plus jeden do trzech stopni). Najwyższy procent kiełkowania obserwuje się w temperaturze od ośmiu do dziesięciu stopni, ale są nasiona, które wymagają jeszcze wyższej temperatury.

Gdy nasiona zaczną kiełkować, rozwinie się w nich korzeń. Ten przebije się i uszkodzi łupinę nasienną. Następnie nasiona będą dalej rosły i rozwiną się 2 małe liścienie zarodkowe. Liścienie będą stopniowo odpychać pozostałą okrywę nasienną. Nie próbuj samodzielnie usuwać łupiny nasiennej; prawdopodobnie wyrządzisz więcej szkody niż pożytku. Na tym etapie wielu hodowców zastanawia się, czy nasiona potrzebują światła do kiełkowania. W okresie pojawiania się liścieni bardzo ważne jest, aby zacząć dostarczać sadzonkom jak najwięcej światła. Duża ilość światła pozwoli kiełkom rozpocząć proces fotosyntezy, który wytwarza „paliwo” do przyszłego wzrostu konopi. Zatem jeśli nie wiesz, czy nasiona potrzebują światła do kiełkowania, to odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak.

Kiełkowanie nasion konopi

Ile trwa kiełkowanie nasion konopi w domu i na zewnątrz?

Wielu hodowców nie wie, ile trwa kiełkowanie nasion konopi. Ogólnie rzecz biorąc, uprawa konopi od nasion do zbiorów zajmuje 10–32 tygodni lub około 3–8 miesięcy. Będzie szybsza, jeśli zaczniesz od klonów lub nasion roślin automatycznie kwitnących. Największe różnice w czasie wzrostu roślin obserwuje się w fazie wegetatywnej – po wschodach i przed rozpoczęciem kwitnienia. W przypadku uprawy w pomieszczeniu to ile trwa kiełkowanie nasion konopi, zależy od naświetlenia. W przypadku uprawy na świeżym powietrzu uzależniona jest od pory roku. Jednym ze sposobów kontrolowania cyklu kwitnienia roślin na otwartym terenie jest zastosowanie techniki „czarnego światła”.

Kiełkowanie nasion – etapy

Jak przebiega kiełkowanie nasion? Etapy to:

  • Kiełkowanie (3-10 dni).
  • Sadzonki (2-3 tygodnie).
  • Okres wegetacyjny (3-16 tygodni).
  • Kwitnienie (8-11 tygodni)

Pierwszy etap rozwoju rośliny marihuany rozpoczyna się od nasion. Nasiona konopi powinny być twarde i suche, a ich kolor powinien być od jasnego do ciemnobrązowego. Gdy nasiona wykiełkują, są gotowe do sadzenia. Następnie z łodygi wyrastają dwa okrągłe liście. Te zbierają światło słoneczne, dzięki czemu roślina może rosnąć zdrowo i stabilnie. Liście w kształcie wachlarza to ostatnia część, jeśli chodzi o kiełkowanie nasion. Etap ten jest uzależniony od ilości wody i światła. Pamiętaj, aby nie przyśpieszać procesu kwitnienia. Nasiona konopi są delikatne i nie lubią ingerencji. Potrzebują ciepłego środowiska bez zmian temperatury i niezbyt dużej ilości wody. Gdy posadzisz je w ziemi, zostaw je w spokoju.