Kluczowym czynnikiem, który ma wpływ na dobre zbiory, jest prawidłowa technika kiełkowania nasion konopi . Aby uzyskać pożądany efekt, należy przestrzegać kilku zasad.

Kiełkowanie nasion marihuany – podstawowe zasady

Aby kiełkowanie nasion marihuany było prawidłowe i szybkie należy zapewnić im ciągły dopływ tlenu. Ponad w miejscu uprawy musi panować odpowiednia wilgoć. Kiedy woda przenika do nasion marihuany, zarodek zaczyna się szybko rozwijać. Odpowiednio dobrane warunki termiczne przyspieszają jej rozwój i kiełkowanie na zewnątrz.

Jeśli zapewnisz roślinie komfortowe warunki, kiełkowanie nasion marihuany następuje bardzo szybko. Najpierw kiełkuje i rozwija się system korzeniowy. W ciągu kilku dni wypuszcza krótki pęd z wyraźnie uformowanymi, prymitywnymi liśćmi. Przez długi czas może je zakrywać łuska nasienna. Nie można jej usunąć ręcznie, ponieważ kiełki są wyjątkowo delikatne i mogą zostać uszkodzone.

Po jakim czasie kiełkują nasiona marihuany i jak przyśpieszyć ten proces?

To po jakim czasie kiełkują nasiona marihuany zależy od warunków jaki im stworzymy. Wpływ mają na to następujące czynniki:

  • Odpowiedni rodzaj gleby – wysokiej jakości gleba bezpośrednio wpływa na kondycje rośliny, dlatego lepiej kiełkować nasiona w tej samej glebie, w której będą rosły krzewy konopi, aby uniknąć niepotrzebnego przesadzania. Podłoże powinno być dobrze spulchnione o pH 5,8 - 6,1 (neutralne).
  • Przechowywanie nasion – prawidłowy sposób przechowywania gwarantuje terminowe kiełkowanie materiału siewnego, świetnie sprawdzą się torby papierowe lub szklane słoiki, które zabezpieczą nasiona przed wilgocią i pleśnią.
  • Właściwy tryb temperatury – najlepsza temperatura do kiełkowania nasion to +22 – +26 ° C w świetle dziennym, bez stosowania sztucznych lamp oświetleniowych.
  • Czystość wody – należy namoczyć ziarna w oczyszczonej wodzie, co dodatkowo zabezpieczy konopie przed pleśnią i gniciem, które często pojawiają się na etapie kiełkowania i dużej wilgotności. Do oczyszczania wody użyj nadtlenku wodoru (100 kropli na 1 litr wody).
  • To, po jakim czasie kiełkują nasiona marihuany w dużej mierze zależy od ilości światła. Dobre oświetlenie aktywuje fotosyntezę i prowadzi do wzmożonego wzrostu krzewów marihuany.

Kiełkowanie nasion marihuany

Kiełkowanie nasion marihuany na chusteczkach – etapy

Przyjrzyjmy się najpopularniejszym metodom kiełkowania nasion. Hodowcy często wykorzystują wełnę mineralną. Musisz zbudować konstrukcje przypominająca kratkę z bloków wełny mineralnej, które ładowane są do kontenerów. W wacie wykonuje się wgłębienia, w które wkłada się nasiona i przykrywa kolejną warstwą wełny mineralnej. Następnie waciki z ziarnami w pojemnikach napełnia się warstwą wody lub pożywki. Wilgoć wchłaniana jest przez watę, skąd nasiona konopi powoli ją wchłaniają. Pojemnik z nasionami należy przykryć od góry. W niektórych przypadkach stosuje się bloki grzewcze z wełny mineralnej, które działają na zasadzie mini szklarni. Takie kiełkowanie nasion marihuany na chusteczkach jest bardzo bezpieczne.

Stosuje się też kiełkowanie w ręcznikach lub wacikach. Nasiona umieszcza się pomiędzy krążkami waty lub w ręczniku. Kiełkowanie nasion marihuany na chusteczkach jest łatwe do kontrolowania na wszystkich jego etapach. Metoda ta zapewnia dopływ wystarczającej ilości ciepła, powietrza i wilgoci. Należy uważnie monitorować poziom wilgotności. Okresowo materiał okrywający zwilża się wodą, do której można dodać kilka kropli nadtlenku wodoru, aby zapobiec spleśnieniu ziaren. Gdy pojawi się pęd korzenia palowego, należy natychmiast posadzić nasiona w przygotowanych pojemnikach z wilgotną glebą na głębokość 1,0-1,5 cm, delikatnie posypując podłożem, aby nie doszło do utraty wilgoci. Korzenie są wówczas niezwykle delikatne. Zrównoważona ilość ciepła i światła pomoże kiełkom szybciej rosnąć.

Czy możliwe jest kiełkowanie marihuany w ciemnym miejscu?

Uprawiając konopie w pomieszczeniach zamkniętych, hodowca może sam wybrać tryb oświetlenia. W rzeczywistości wszystkie rośliny konopi indyjskich niezależnie od odmiany i genetyki, wymagają naprzemiennych ciemnych i jasnych etapów dojrzewania. Kiełkowanie marihuany w ciemnym miejscu pozwala im odpocząć i wzmacnia układ odpornościowy. Tylko w ciemności zachodzą pewne procesy przekształcania składników odżywczych w rezerwy energii. W ciemności następuje transport auksyn (hormonów wzrostu), co oznacza, że tylko podczas nocnego odpoczynku rośliny mogą uformować rozgałęzioną strukturę krzewu, z której następnie wytworzy się duża liczba pąków.

Kiełkowanie marihuany w ciemnym miejscu najczęściej odbywa się na wilgotnej szmatce lub papierze. Może to być zamknięta szafka lub nieprzezroczysty pojemnik. Tam po 1-2 dniach nasiona wypuszczą ogon korzeniowy, który nieco później stanie się podstawą systemu korzeniowego przyszłego krzewu. Niezależnie od rodzaju uprawy, korzenie konopi należy zawsze przechowywać w ciemności. Zarówno do uprawy gruntowej, jak i hydroponicznej stosuje się wyłącznie nieprzezroczyste doniczki i pojemniki. Do rozwoju system korzeniowy potrzebuje wody, składników odżywczych, powietrza i ciemności. Pod wpływem światła rozpoczyna się proces reprodukcji patogennej flory, korzenie gniją i obumierają.