Pytanie: „jak uprawiać konopie indyjskie w domu” jest niezwykle istotne dla prawie wszystkich początkujących hodowców. Podążając za trendami, w których konopie indyjskie przestały być tematem tabu, kwestia hodowli zyskuje coraz większą popularność. Uprawa marihuany staje się hobby dla wielu osób.

Uprawa medycznej marihuany w domu – jaką glebę wybrać?

Dziś ziemię do uprawy konopi można kupić w każdej kwiaciarni. Doskonałą opcją jest mieszanka gleby na bazie torfu lub próchnicy z dodatkiem perlitu. Mogą to być również uniwersalne mieszanki gleby, na przykład różowo-cytrynowe. Najważniejsze jest to, aby poziom pH gleby mieścił się w zakresie 5,5-6,5. Uprawa medycznej marihuany w domu wymaga gleb, które zawierają dużo azotu, fosforu i potasu. To właśnie te składniki odżywcze są dla konopi najważniejsze. W mniejszych ilościach w glebie powinien występować wapń, siarka i żelazo.

Bogata w składniki odżywcze mieszanka doniczkowa wystarczy na cały cykl życia kwitnącej rośliny. Oczywiście, jeśli zastosujesz dodatkowe nawozy, wynik będzie lepszy, ale jeśli masz ograniczony budżet, możesz się bez nich obejść.

Uprawa medycznej marihuany w domu wymaga też odpowiedniego oświetlenia. Najpopularniejszymi źródłami światła do uprawy konopi w pomieszczeniach zamkniętych są lampy HPS, ESL i LED. Używanie zwykłej żarówki nie jest wskazane, ponieważ w jej świetle nie ma widm niezbędnych dla marihuany.

Lampy HPS, choć uważane za „złoty standard” uprawy, nie nadają się do małych pomieszczeń, gdyż podczas pracy bardzo się nagrzewają. Jeśli mimo to zdecydujesz się z nich skorzystać, będziesz musiał stworzyć dodatkowy obwód wentylacyjny, aby schłodzić lampę, co wiąże się z pewnymi kosztami. Lampy energooszczędne i LED są dziś najlepszą opcją dla małych (do 60x60x180 cm) growboxów. Praktycznie nie nagrzewają się podczas pracy, są łatwe w montażu i zużywają niewiele prądu.

Domowa uprawa marihuany – temperatura w pomieszczeniu

Komfortowy zakres temperatur dla konopi indyjskich wynosi od 18 do 27 stopni. Za idealny uważa się odczyt 24 stopnie. W takich warunkach wszystkie procesy życiowe rośliny przebiegają optymalnie. Dotyczy to fotosyntezy, wymiany gazowej i wchłaniania składników odżywczych. Ponadto w tej temperaturze nadmiar wilgoci szybko odparowuje z powierzchni liści. Jeśli z jakiegoś powodu możliwe jest utrzymanie temperatury wyłącznie w zakresie wartości ekstremalnych, zaleca się wybranie do uprawy odmian mrozoodpornych.

Domowa uprawa marihuany wymaga też odpowiedniego poziomu wilgotności. Ta powinna wahać się od 40% do 60%. Dopuszczalna jest sytuacja, gdy poziom wilgotności wynosi niekiedy około 30 lub 80%, ale na dłuższą metę jest to wysoce niepożądane. Przy niskiej wilgotności warto postawić na odmiany odporne na stres. Warto jednak pamiętać, że podczas kwitnienia bujnych krzewów wskaźnik wilgotności wynoszący 30–50% jest uważany za normę, ponieważ znacznie zmniejsza to prawdopodobieństwo infekcji pleśnią.

Domowa uprawa marihuany wymaga niekiedy zainstalowania wentylatora. Zapewni cyrkulację powietrza i odprowadzenie nadmiaru wilgoci. Warto także regularnie usuwać liście i przycinać te części rośliny, które utrudniają wnikanie powietrza w głąb krzewu.

Domowa uprawa marihuany

Uprawa w warunkach domowych - neutralizacja zapachu

W okresie kwitnienia konopie zaczynają wydzielać bogaty aromat, łatwo przenikający na zewnątrz domu lub mieszkania. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tym jest zainstalowanie filtra węglowego. Jest w stanie całkowicie wchłonąć cząsteczki zapachu, uwalniając oczyszczone powietrze na zewnątrz.

Uprawa w warunkach domowych pozwala czasami na zastosowanie neutralizatorów zapachów, które sprzedawane są w postaci żelu lub sprayu. Są odpowiednie w przypadkach, gdy hodowca uprawia niewielką liczbę krzewów (nie więcej niż 2). Należy pamiętać, że neutralizatory zapachów i odświeżacze powietrza to nie to samo. Te pierwsze niszczą aromat na poziomie molekularnym, drugie po prostu nakładają się na istniejący zapach, maskując go.

Uprawa w warunkach domowych bez neutralizatora zapachu jest możliwa, ale wówczas warto zdecydować się na odmiany konopi o słabym zapachu. W okresie kwitnienia wydzielają mniej wyraźny aromat, który często można wyczuć jedynie przy bliskim kontakcie.

Jak hodować marihuanę leczniczą w domu – co jeszcze warto wiedzieć?

Jeśli nie wiesz gdzie i jak hodować marihuanę leczniczą w domu to skorzystaj z pojemników. Stealth Box to niewielki pojemnik, specjalnie zaprojektowany do uprawy konopi. Niewielkie rozmiary pudełka pozwalają na hodowlę nawet w małym mieszkaniu.

Z kolei Growbox to zamknięta konstrukcja, wyposażona we wszystko, co niezbędne do uprawy konopi, wewnątrz której tworzy się i utrzymuje sprzyjający mikroklimat. Growboxy mają zazwyczaj wysokość 1-2 mi średnią powierzchnię roboczą od 0,5 do 2 metrów kwadratowych. Wewnątrz są w całości pokryte materiałem odblaskowym.

Jeśli chodzi o to, jak hodować marihuanę leczniczą w domu na większą skalę, to idealnym rozwiązaniem jest Grow room. To praktycznie pomieszczenie z własnym klimatem, w którym można uprawiać marihuanę na dużą skalę. W zależności od obszaru roboczego można tam umieścić kilkaset roślin.